Keňa očkování – osobní zkušenosti
Asi každý, kdo začne přemýšlet o dovolené v nějaké africké zemi, se začne zajímat o to, jaké a zda očkování potřebuje a výjimkou není ani Keňa.
Povinné očkování Keňa
Hned na začátek je potřeba říci, že do Keni není žádné povinné očkování. Pozn. Není povinné pokud cestujete z ČR, pokud přilétáte z jiné endemické oblasti Afriky je povinná žlutá zimnice.
Doporučené očkování Keňa
Pokud začnete googlovat dozvíte se velmi rychle, že z doporučených očkování jsou to: žloutenka typu A+B, břišní tyfus, žlutá zimnice, cholera a vzteklina. Je vhodné si také nechat udělat protilátky na tetanus.
Tak toliko k teorii, kterou se dozvíte na internetu a nyní k osobní zkušenosti. Zdůrazňuji, že informace níže jsou pouze moje osobní zkušenost a doporučení, nikoliv univerzální rada. Rozhodnutí ohledně přínosů a rizik očkování jsou na individuálním rozhodnutí každého jedince.
Osobní zkušenost
Jsem člověk se slabší imunitou, a proto pro mě problematika očkování byla před pár lety důvodem, kdy jsem se do Keni nakonec nevydal. Nyní jsem nechtěl nic podcenit a objednal jsem se na konzultaci 2 měsíce před odletem do Centra očkování a cestovní medicíny. Tam jsem lékařce sdělil svou zdravotní diagnózu, kvůli které mám problémy s imunitou i typ cesty, kterou absolvuji a čekal jsem doporučení. Asi není překvapením, že jsem se nedozvěděl více než z internetu, že bych si vlastně měl dát ideálně vše co je doporučeno.
Vzhledem k tomu, že je většina očkování více dávková a měla by být aplikována v době kdy je člověk perfektně zdravý a nemá žádný jiný lékařský zákrok, tak je to poměrně časově náročné zvláště v době viróz.
Pokud to celé zkrátím, právě kvůli virózám a zákroku se zuby jsem si stihl dát pouze žloutenku a udělat protilátky na tetanus.
Osobní doporučení
Takže moje osobní subjektivní doporučení pro očkování do Keni zní:
Pokud jedete na klasický pobytový zájezd s cestovní kanceláří na 1-2 týdny do hotelového resortu (např. Neptune Village Beach), kde
- si za každou cenu nebudete chtít hladit všudypřítomné opičky
- budete pít balené nebo servírované nápoje
- nebudete za každou cenu zkoušet všechny místní speciality v pouličních stáncích
- eliminujete rizika šlápnutí bosou nohou na nějaký místní bordel
- zapojíte selský rozum
tak bych všechna ta očkování, asi kromě té žloutenky, která se hodí kdekoliv označil za ne úplně nutná.
Malárie a antimalarika
Samostatnou kapitolou je malárie a antimalarika. Malárie je závažné parazitární onemocnění přenášené samičkou komára rodu Anopheles. Jedinou účinnou obranou jsou tzv. antimalarika. Jedná se o poměrně silné léky, jejichž způsob užívání určí lékař. Standardně se berou těsně před odletem, v jeho průběhu a dobírají se i po příjezdu.
Zda si nechat od lékaře tyto léky předepsat, závisí zejména na faktorech: na jak dlouho jedete, kde se v dané oblasti budete pohybovat a v jakém období.
Malárie a Keňa
Keňa sama o sobě je ve statistických mapách malárie označena jako riziková oblast. Nutno však dodat, že ve srovnání afrických zemí patří k těm s nižším středním výskytem infekcí malárie. Pro příklad v roce 2021 se v Keni nakazilo v průměru 3 mil. lidí ročně, zatímco v sousední Tanzánii to bylo 7 mil./rok. Rekordmanem je Nigérie se skoro 60 mil. nakažených lidí/rok.
Osobní doporučení
Ale opět, jako mé doporučení výše… Pokud budete trávit týden v resortu na pobřeží a z toho si zajedete na 2 dny organizovaně na safari, tak bych žádná antimalarika nenasazoval. V horším případě by vám z nich mohlo být také pěkně špatně. Pokud se vydáte do vnitrozemí je účinnou obranou dlouhé oblečení a v noci moskytiéra. Dále repelenty na oblečení i na kůži s obsahem DEET do 50 % (vyšší koncentrace může dráždit kůži). Můžete zakoupit případně i repelenty místní.
- Konkrétní osobní zkušenost z listopadu 2024 z resortu Neptune Village Beach resort a 2 dny safari v Tsavo national park je taková, že jsem žádného komára neviděl, neslyšel a ani mě neštípl. Koupený repelent jsem nepoužil.